Jak vypadá průjem, asi všichni dobře víme. Nepříjemný příznak, že je v našem těle něco špatně. Problém se může týkat jen střevního traktu, ale také značit úplně jiné základní onemocnění, kdy průjem nebo obecně potíže s trávicím systémem jsou pouze jedním z příznaků.
Náhlá změna struktury stolice na velmi řídkou až vodnatou, opakující se několikrát za den, potrápí organismus více, než si myslíte. Subjektivně možná pociťujete jen samotnou změnu stolice. Ale tělo přichází o mnohem více. Je to, jako kdybyste vyhodili z lednice nejen zkažené, ale i dobré potraviny, které byste si ještě rádi dali a které vám jsou ku prospěchu. Co je pak potřeba? Naplnit ji znovu těmi dobrými. A přesně tak se chovejte ke svým střevům.
Když tělo trápí průjem, přichází s vylučovanou stolicí o spoustu živin včetně minerálních látek a vitamínů a také o velké množství vody. Dalším rizikem je tedy dehydratace. Dehydratace ohrožuje především kojence, malé děti a seniory.
Mimochodem, věděli jste, že člověk postupně s věkem přichází o pocit žízně? Pitnému režimu je potřeba věnovat opravdu pečlivou pozornost. Své děti, babičky a dědečky v pitném režimu podporujte i v případě, že jsou zdraví. Dospělý člověk by při průjmu měl vypít 3 - 4 litry tekutiny denně.
Je samozřejmě potřeba léčit nejen průjem jako takový, ale především původní příčinu onemocnění.
Doplnit tekutiny a obnovit střevní mikroflóru. Spolehliví pomocníci pro obnovení funkce a zdraví střeva jsou prebiotika a probiotika.
Dále dodejte tělu soli a minerály například v podobě speciálních rehydratačních nápojů či klasickými tekutinami jako je silný černý čaj, vývary, minerální vody bez bublinek.
Dlouhodobý průjem, který trvá více než 2 týdny nebo se opakovaně vrací, může znamenat onemocnění, které je závažnější a je potřeba situaci řešit s lékařem.
Nepodceňujte signály střev. Lékaři už v dávných dobách věděli, jak důležité je střevo pro zdraví člověka. Ne nadarmo vzniklo rčení, že “Zdraví začíná ve střevě.”